LYMFODRENÁŽE (RUČNÍ MASÁŽ)

Máte problémy s celulitidou, trápí vás oteklé nohy, ruce a cítíte v nich napětí nebo únavu?

Pak je pro vás vhodná manuální lymfodrenáž. Pomáhá regeneraci těla a vyplavuje z něj škodlivé toxické látky. Díky vlivu lymfodrenáže se povzbudí tok lymfy a tím dochází ke zmírnění otoků, snížení bolesti, uvolnění svalových změn, ulehčení křečovým žilám, ulehčení při revmatismu, zmírnění bolesti kloubů, odvádí vodu z těla, zpevní pokožku a odstraňuje celulitidu.

Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému a také informačního systému člověka. Je to vlastně jediný systém, jenž uchovává a transportuje z těla ven škodliviny, které jednak vznikají při funkci organismu, jednak do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Protože je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby.

Lymfatický (mízní) oběh se velmi podobá oběhu krevnimu. Větší lymfatické cévy jsou podobné jako žíly, lymfatické kapiláry jsou rozptýleny přes celé tělo. Součástí tohoto systému jsou i lymfatické uzliny a orgány (kostní dřeň, slezina, brzlík). Největší vliv na tvorbu, kvalitu a proudění lymfy mají orgány jako žaludek, slinivka a slezina, jež plní v organismu sekretorickou funkci.

Navíc přímo ovlivňují výživu svalů, tedy systém nejvíce napomáhající oběhu lymfy. Proto vhodná výživa a správná funkce těchto orgánů hraje významnou roli v celkové obranyschopnosti organismu.

Hlavní funkcí lymfatického systému je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému. Uzliny zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z organismu. Lymfa tedy odvádí z těla všechny toxické látky, které naše tělo přijímá. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Obsahují vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, baktérie, látky vzniklé jako odpad metabolických procesů.

 

PROJEVY PORUCH LYMFATICKÉHO SYSTÉMU

Každá větší ekologická zátěž, jizvy po zraněních a operacích, staré infekce v mandlích, dutinách hlavy nebo kolem zubů v čelistech (tzv. Ložska), jsou rušivými poli pro organismus a mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy, způsobit otok, napětí, bolest, hromadění různých toxinů a posléze zánětlivé změny v okolé i na vzdálených místech.

Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, příp. Poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., se většinou nejprve projevuje „obyčejnou“ únavou nohou, později celého těla, psychickým podrážděním, otékáním nohou především v oblasti kotníků, hlavně večer a po velké námaze, později otoky v břiše nebo v obličeji, často přisuzovaným otylosti, lymfedémy, otoky očních víček, mízních uylin, dechovými potížemi bez zřejmé vnější příčiny, sklonem k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední řadě vznikem nádorových onemocnění. Lymfatická masáž alias lymfodrenáž (speciální masáž) má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení.

LYMFATICKÝ SYSTÉM A LYMFODRENÁŽNÍ MASÁŽ

Na rozdíl od krevního systému, lymfatický systém není uzavřený a nemá centrální pumpu – srdce. Cirkulace lymfy je do značné míry ovlivněna nízkým tlakem díky peristaltice a chlopním. Lymfa se pohybuje žilkami jedním směrem, který je ovlivněn semilunárními chlopněmi. Tento pohyb je závislý hlavně na pohybu tělesných svalů při jejichž pohybu se v nich pohybují tekutiny. Rytmickými stahy žilních stěn skrze pohyb pomáhá dostat tekutiny i do těch nejmenších lymfatických cév – kapilár. Těsným oblečením se redukuje pohyb a následný odtok toxinů a tím se na exponovaných místech akumulují. Z menších lymfatických žil jsou látky přepravovány do pravých lymfatických žil (pro vrchní část těla) a do prsních žil (pro zbytek těla). Obě žíly dále posouvají lymfu do podkličních žil. V lymfatických uzlinách lymfa spolupracuje s bílými krvinkami pro ochranu organismu před infekcemi rakovinotvornými buňkami, virusy či bakteriemi.

Použitím lymfodrenážní masáže můžeme posílit celkový imunitní systém a pozitivně ovlivňovat vývoj zdravotních problémů, kterým by klasické druhy masáží uškodili. Podporuje správnou činnost hluboko uložených orgánů. Nejvíce prospěšná je lymfodrenážní masáž po operacích nohou, kdy dochází k odlehčení jejich přetížení.

Oblíbené jsou i masáže k odstranění otoků v obličejové části, otoků očních víček, k redukci váčků pod očima a „druhé brady“. Využít je lze i při léčbě akné či v boji proti vráskám. Trpíte-li častými migrénami a bolestmi hlavy, trápí-li vás otoky rukou a prstů, volte lymfatickou masáž také.

Masáž je např. Výborná také při počátcích viróz nebo anginy, kdy se z těla začnou rychleji odplavovat odpadní látky, choroba se přitom vůbec nemusí naplno projevit, resp. se urychlí její průběh.

 

PRO KOHO NENÍ MASÁŽ VHODNÁ?

Existují ale i případy, kdy odborníci lymfatickou masáž nedoporučují. Není vhodná pro osoby s implantáty, s těžší srdeční vadou, s křečovými žílami a trombózou, s nádorovým onemocněním, s velmi vysokým krevním tlakem a v prvních 3 měsících těhotenství. Po prvních ošetřeních pocítíte výrazné uvolnění, dostavit se může i zvýšené vyměšování sliznic (nosní dutiny, střeva aj.), někdy zaznamenáte větší žízeň, zdravý pocit hladu a může se vám zdát, že častěji zíváte. Lymfodrenážní masáž by měl provádět speciálně vyškolený lymfoterapeut, který jemnou a přesně určenou technikou manuální lymfodrenáže odblokuje hlavní uzliny a odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven. Tato metoda je přirozená a lékařsky zdůvodněná. Je nejen účelná, ale zároveň velice příjemná a relazační.